USDF Toplantısı Tutanağı 05 Mayıs 2018 Işıl Kulüp Bodrum

Toplantı açıldı. Ulu önder Atatürk, şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş Skal üyeleri adına saygı duruşu yapıldıktan sonra İstiklal Marşı söylendi.


USDF Başkanı Faik Alsaç USDF Kulüp ziyaretlerine çok önem verdiğini ve bu nedenle Çukurova, Marmaris, Eskişehir (bu ziyarette Asuman Tarıman, Orhon Atameriç ve Gökçe Yüksek de bulunmuştur), İzmir Kulüpleri’nin davetlerine katıldığını ve sırada Konya, Karadeniz Kulüpleri’nin bulunduğunu  belirterek  SI Bursa Başkanı Işık Uğurtuğ ile beraber Çanakkkale / Troy Kulübüne de gitmeyi düşündüğünü söyledi. Özellikle İzmir Kulübü’nün 10 yeni üye ve 1 YS katılımı nedeniyle çok hareketli olduğunu vurguladı. SI Kuşadası Başkanı Rıdvan Kavi hakkında  USDF Disiplin Kurulu’nun verdiği Skal Üyeliğinden çıkarılma kararının uygulamaya konulduğunu ve anılan kulübün yapılan Genel Kurul sonrası Suna Çölok’u başkan seçtiğini deklare ederek Web Sitesi ilgili sorunların devam ettiğine, bilgilerin güncellenmesine çalışıldığına dikkat çekti . Bu konuda Asuman Tarıman “Skal Tanımı ve Skal Nedir”, Gökçe Yüksek ÖÇBF ve Sadık Altıparmak YS sayfalarının yenilenmesi konusunda katkı yapıyorlar. Yapılan toplantılarla ilgili tutanaklara yeni bir sekme üzerinden ulaşılmasına çalışılıyor. Üye bilgilerinin detaylandırılması önemli, meslekler bölümünü 4-5 ana grupta toplamak düşüncesindeyiz. Birlikte iş yapabilmek için önce birbirimizi tanımak gerekir. Bu konuda Orhon Atameriç çalışıyor ve toplantılar esnasında stand açmak konusunda üyeleri teşvik ediyor. USDF Başkanı ve YK olarak YS’lara karşı değiliz ancak tüzüklere uymayan bir oluşum mümkün değil, fon oluşturup komite çalışması yapabiliriz.


Faik Alsaç’ın konuşmasından sonra konuk konuşmacı  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar “ Türk Ekonomisi’ndeki son Gelişmeler ve Geleceğin Turizm Eğilimleri “ konusunda sunum yaptı.


Verilen kahve molası esnasında stand ziyaretler imkanı sağlandı. Tüm standların eksiksiz ziyaret edilmeleri için katılımcılara stand listesi verildi. Her ziyaret sonunda listeye stand yetkilileri tarafından renkli sticker yapıştırılacağı, tüm ziyaretler sonunda listenin bir çekiliş kuponu haline dönüşeceği ve kazananlara ziyaret esnasında aktarılan bilgiler hakkında soru sorularak USDF tarafından hediye verileceği Orhon Atameriç tarafından aktarıldı.


Toplantının sonraki bölümünde USDF Toplantı Takvimi üzerinde konuşuldu. Eylül toplantısı için Kuşadası, Kasım Toplantısı için Antalya, Ocak Toplantısı için Bursa Kulübü ve Mart Genel Kurul için İzmir Kulübü talip oldular.


Asuman Tarıman SI Direktörlerinden Mark Alexander’in vefat ettiğini duyurdu.


Sadık Altıparmak mali durum hakkında bilgi verdi. 2017 yılında ÖÇBF yapılan bağış tutarının  21.500,00 TL’ye ulaştığını ve Bursiyer sayısının 2018 yılında 9’dan 13’e çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Hedeflenen Bursiyer sayısı ile birlikte Kulüp Başkanlarımızdan daha fazla destekte bulunmalarını rica etti ve 2017 yılında katkı veren tüm bağışçılarımıza çok teşekkür etti.

 

Daha sonra Orhon Atameriç tarafından önerilen , ilk uygulaması Konya’da yapılan ve büyük ilgi gören “ Hızlı Tanışma/speed dating “ işlemi yapıldı.

 

Kahve Molası verilerek stand ziyaretlerine devam edildi.Söz Başkanlarda bölümünde Başkanlara veya temsilci YK üyelerine alfabetik sırayla söz verildi:

 

Ankara / Gürkan Akbay / Asbaşkan : Kulübün üye sayısını arttırmak hedefinde olduğunu söyledi. Toplantılarda duayenlere söz veriliyor. Eski üyelerle yenilerin kaynaşmasına çalışılıyor. Vefat etmiş üyelerle ilgili fotoğraflı sunumlar yapılıyor. Yeni akademisyen üye bulunmaya çalışılıyor, hedefte Hacettepe ve Atılım Üniversiteleri var. Yeni mezunlara sektörel rehberlik hizmeti sunuluyor.

 

Antalya / Cüneyt Kuru / Başkan : Komiteler etkili çalışıyor. Skaladies Patara Kazı Evi’ne Yardım Komitesi II.destek kolisini ulaştırdı. Kırlangıç Projesi ve Greenlife Projesi çalışmaları sürüyor. Çevresiz otel olmaz düşüncemiz var. Otellere ücretsiz Skal Sertifikası , ödül verebiliriz. Eczacıbaşı Skal Antalya’ya ana sponsor oluyor. İmza Töreni 9 Mayıs.  Amaç sanatcı, yazar, konuk konuşmacı giderlerini karşılamak. Art Event Platin Sponsor olacak. Altın sponsor arayışları sürüyor. Antalya Valiliği 2018’i Perge Yılı ilan etti. Sütunlu Cadde’de sütünların dikilmesi için sponsor gerekli.  2500,00TL  ödendiğinde sütünün üzerine katkıda bulunanın plaketi takılacak. Her kulübün bir sütunu olabilir.

 

Bursa / Işık Uğurtuğ / Başkan : Rutin yemeklere devam ediliyor. Bir avukat davet edilerek Kişisel Verileri Koruma Kanunu hakkında sunum yapıldı. Bu konunun turizm sektöründe önemli olduğuna inanıyoruz. Mayıs Toplantısı İftar Yemeği şeklinde ve Sema gösterisi olacak. 21 Mayıs’ta olan bu toplantıya Başkanları davet ediyoruz.

 

Çukurova / Meltem Özdemir / Başkan : Dernekler Md. Beynnamesi hakkında bir sunum yapılması yararlı olur. Sürdürülebilir turizm projeleri üzerinde çalışıyoruz.  Ara eleman yetiştirme projemiz var. Sağlık Turizminde gelişme yaşanıyor. Bu konuda çalışmalıyız, ancak lisan sorunu handikap oluşturuyor.

 

Fethiye / Uğur Serindağ / Başkan : Fethiye Kulübü patronlar kulübü görüntüsündeydi. Biz profesyonellere yöneliyoruz.Yeni üye alımları hızlandı. Aylık toplantılar rutine bağlanıyor. Kaymakamlık’ta Turizm Haftası’na katıldık. Pilot proje olarak stajyer talepleriyle ilgileniyoruz. Otellere yerleştirmek üzere 200 öğrenci seçeceğiz.

 

İstanbul / Ata Eremsoy / Başkan : 238 üyemiz var. İlk toplantımızda bize mesafeli duran Swissotel’deydik. Bedri Baykam Sanat üzerine bir konuşma yaptı. 2 yeni üye aldık, 3 tanesi yolda. Mayıs Toplantısı Millenium Ayvansaray Otel’de. Konuk konuşmacı Göksenin İleri. YS’ların çalıştırılması çok önemli. Farklı eğitim almalarına rağmen, turizm sektörüne çalışmaya gelen gençler var.  Bunlara saat ücreti ödeniyor- on call çalışma yöntemi. Gelenlere mentör veriyoruz.

 

İzmir / Emre Gezgin / Başkan : 78 üyeden 33’e düştük. Skal’ın algısını araştırıyoruz. Happy Hour yapıyor, dostluk ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmeğe çalışıyoruz. Happy Hour yapılan otel sayısını arttırıyoruz. PR çalışmaları hızla ilerliyor, Hürriyet Ege’de roportajım yayınlandı.  Agora ve Kemeraltı’nın yapılanması konusunda Çalıştay’a katıldık. Temalı öğle yemekleri düzenlemek istiyoruz. Dünyanın en büyük Kukla Festivali’nin Koordinatörü Skal üyesi. Skal Hollanda ile toplantı planlıyoruz. Uzak Rota Toplantısını Skal’a yaymak arzusundayız. Kaliteyi düşürmeden yoğun üye alımı yapıyoruz. Darılıp ayrılanlara odaklanıyoruz. Bir sonraki başkanı hazırlıyorum.

 

Konya / Recep İşleyici / Başkan : Zor dönemleri atlatıyoruz. 8’e düşen üye sayısı yakında artacak. Selçuklu Belediye Başkanı destek veriyor.

 

Kuşadası / Suna Çölok / Başkan : 25 Nisan2daki olağanüstü GK’da Başkan seçildim. Küsenleri geri dödüreceğiz. Kulüp ayağa kalkacak. Resmi prosedürleri toparlıyoruz. İlk YK Toplantısını yaptık. 44 üye ve 2 YS var. 6 yeni üye bekliyor.

 

Marmara / Mert Okan / Başkan : Biz de üye sayısında düşme yaşadık. Yeni üye almayı hedefliyoruz. Sosyal ve kültürel etkinlikler yapıyoruz. 28 Nisan Dünya Skal Günü’nde Özyeğin Üniversitesi’nde Skal ve YS Tanıtma Paneline katıldık. ( Asuman Tarıman bu etkinliğin SI’de haber olacağını belirtti )

 

Marmaris / Mendere Sarıgül / Başkan : 7 yıl önce kapanma aşamasına gelen kulübün tekrar canlanması nedeniyle Deniz Anapa’ya teşekkür ederiz. Üye aidatları eksiksiz tahsil ediliyor. USDF ve SI aidatlarını ilk ödeyen kulübüz. Kışın fazla etkinlik yapamıyoruz, sezon yeni başlıyor.

 

Bodrum / Ömer Karacalar / Başkan : 2. Dönem başkanlık yapıyorum. Yeni üye bulma sıkıntımız var. 28 Nisan gecesi 60 kişi katılımlı bir yemek yaptık. 3 yeni üye alıyoruz.

 

Tüm standları ziyaret edip çekilişte ismi çıkan ve sorulan soruları bilen Suna Çölok, Meltem Özdemir ve Recep İşleyici’ye Orhon Atameriç hediyelerini verdi.

 

Toplu Resim çekimi yapıldı.

 

Bodrum Stand Katılım Listesi için lütfen tıklayınız...

 

Skal Derneği Prof. Dr. Ozan Bahar Geleceğin Turizmi Sunumu